naprawa MacBooków

Odzyskanie danych z zepsutego MacBooka – czy jest możliwe?

Laptopy marki Apple cieszą się sporą popularnością, ponieważ oferują użytkownikowi wysokie parametry techniczne. Nie oznacza to jednak, iż Macbooki są urządzeniami bezawaryjnymi. W tym wpisie dowiesz się w jaki sposób można odzyskać dane z zepsutego MacBooka.

Utracone dane w MacBooku – dlaczego trudno je przywrócić?

W komputerach i notebookach Apple producent stosuje talerzowe dyski SSD. Z uwagi na bardzo szybki rozwój tej technologii, każda wymiana podzespołu może nieść za sobą ryzyko utrudnionego procesu odzyskiwania danych w przypadku awarii. Kolejnym problemem związanym z przywróceniem nośników danych w MacBookach jest obecność technologii szyfrowania FileVault. Technologia wykorzystuje szyfrowanie XTS-AES-128 z kluczem 256-bitowym, dzięki czemu dane użytkownika są doskonale chronione przed osobami nieuprawnionymi. Aby obejść to zabezpieczenie, konieczne jest wykonanie kopii posektorowej. Często jednak to zadanie staje się niemożliwe, a szczególnie w przypadku znacznej utraty ilości komórek w pamięci operacyjnej dysku.

Sposoby na odzyskanie danych z MacBooku

Nie oznacza to jednak, iż odzyskanie danych z MacBooka jest całkowicie niemożliwe. Jednym ze sposobów na choćby częściowe przywrócenie danych jest odszyfrowanie FileVault (instrukcję można znaleźć na stronie producenta). Warto jednak mieć na uwadze, że proces ten bywa skomplikowany, a jego powodzenie uzależnione jest od kilku czynników. Właśnie z tego powodu warto co jakiś czas wykonywać kopię zapasową systemu. Jeśli jednak pamięć już została utracona – warto skorzystać z usług profesjonalnych techników.

Punkty naprawcze Apple, zarówno autoryzowane, jak tradycyjne oferują pomoc w zakresie odzyskiwania danych. Nasz serwis MacBooków na warszawskim Mokotowie gwarantuje szybką diagnostykę, a także pomoc w przywróceniu utraconych danych. Jak zawsze w przypadku awarii, proponujemy bezpłatną wycenę przed podjęciem jakichkolwiek czynności naprawczych.